Do info SCPMK

Pomysł braci Rafała i Łukasza Krajewskich (Stowarzyszenie Kraju Jumping Team) aby SCPMK uzupełnić o ogólnopolski czempionat 2 i 3 latków w skokach luzem, z powodu pandemicznych zawirowań zaliczył co prawda dwa falstarty, ale jak już wystartował to z odpowiednim do rangi imprezy rozmachem. Doświadczona ekipa organizatorów – Klub Jeździecki Agro-Handel i Tarant Events wspierane przez Związek Hodowców Polskiego Konia Sportowego, Polski Związek Hodowców Koni i Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Koni, mając do dyspozycji bardzo dobrą infrastrukturę do tego typu wydarzenia w Stadninie Koni Racot postarała się o widowisko bardzo potrzebne i oczekiwane zarówno przez hodowców koni skoczków jak i przez środowisko jeździeckie. Przez ostatnie sezony liczba konkursów w skokach luzem i ich obsada systematycznie rosła. Zarówno w turniejach proponowanych przez organizacje hodowlane jak i firmy prywatne. Na pewno jakość prezentowanego materiału jak i stopień jego przygotowania do tego typu rywalizacji również znacząco się podniosły. Na tegoroczny czempionat w Racocie należy więc patrzeć jak na element procesu który już na stałe wejdzie do programu działania zarówno hodowców koni jak i zawodników oraz trenerów zajmujących się skokami przez przeszkody. Dość powiedzieć że wśród ekip prezentujących swoje konie znalazły się tak znane nazwiska jak Bohdan Sas-Jaworski czy Jarosław Płatos, a trzy stadniny: Rodzina Państwa Szurik, Rodzina Państwa Kosickich i Andrzej Herrmann, mają już w swoim hodowlanym dorobku finalistów Igrzysk Olimpijskich.

Konie w obu kategoriach wiekowych oceniane były przez komisję łączącą głębokie doświadczenie w wyczynowym sporcie skokowym z młodością (Jarosław Szymoniak, Marek Fimmel, Jacek Zagor, Paweł Spisak), a która pracowała pod przewodnictwem Andrzeja Matławskiego.

System oceny zbliżony był to tego który obowiązuje na czempionacie w Olszy wśród koni 4 letnich tj na styl przez 5 sędziów, 2 skrajne noty były odrzucane, a z pozostałych wyciągano średnią. Skala ocen 0-10 z dokładnością do 0,1 pkt.

Wśród koni rocznika 2019 których wystartowało 62 do środowego finału zakwalifikowano 38. Najlepszy okazał się być polskiej hodowli rosły gniady ogier Rio Grande sp (Colestus westf – Rica sp po Concert old) hod. Hieronim Glazer wł. Zbigniew Wrzyszcz. Koń ten przez całą imprezę emanował wielką witalnością ale jednocześnie ze skupieniem realizował postawione przed nim zadania. Skoki absolutnie perfekcyjne zarówno pod względem techniki jak i możliwości. Połączenie tych cech znakomicie rokuje w kontekście przyszłej kariery sportowej. Rio Grande jest synem sprawdzonego reproduktora klasy międzynarodowego Grand Prix z kolekcji Ludgera Beerbauma, w dalszych pokoleniach wywodzi się z hodowli nieodżałowanego Śp. Stanisława Szurika. Na drugim miejscu komisja sklasyfikowała gniadą klacz holsztyńską My Golden Lady PS (Stakkato Gold han – Europa hol po Connor hol) hod. Marcin Pakuła wł. Iwona Kruszyńska. Także w tym przypadku potencjał wynikający ze światowego rodowodu znalazł pełne potwierdzenie w zaprezentowanych skokach. Najniższe miejsce na podium dla kolejnego konia polskiej hodowli - wychowanki SK Kruszki Moniki i Marka Tadychów jasnogniadej, bardzo już utytułowanej klaczy Cantadella sp (Cascadello hol – Cantanissima sp po Cantanis hol). Niezwykle szlachetna i urodziwa klacz oprócz znakomitych skoków zaprezentowała także świetny, obszerny i elastyczny ruch we wszystkich chodach. Miejsce czwarte i piąte w kategorii koni dwuletnich odpowiednio zajęły należące do Jana Ludwiczaka Oscar MDB ( Brantzau VDL – Shariena po Ahorn) i Top Szef L ( Vulkan L – Tola Z po Cartree Z ).

W rozgrywanym równolegle Ogólnopolskim Czempionacie Polskiego Konia Sportowego, obok ww. Rio Grande i Cantadelli podium uzupełnił gniady ogier F 16 S sp (Comthago VDL kwpn – Federica S sp po Concert old) hod. Hubert Szurik wł. Agnieszka Przybylska. Mający już wstępne uznanie do hodowli, imponował zwłaszcza ogromną siłą skoku.

Nieco słabiej obsadzona była kategoria koni rocznika 2018 – wystartowały 32 konie z czego do finału zakwalifikowano 20. Czempionem został także już uznany do hodowli ciemnogniady ogier Blitz AL Z (Balou Star old – Chin Chin Lady N kwpn po Chin Chin hol) prezentowany przez Sylwestra Kosińskiego. Ogier kompletny w każdym elemencie oceny - w niezwykle szlachetnym, nowoczesnym typie, świetnie się ruszający, kapitalnie skaczący i bardzo zrównoważony. Na drugim miejscu uplasowała się kalibrowa gniada klacz Anaconda van de Kattevennen Z (Aganix de Seigneur Z – Haya van de Kattevennen Z po Heartbreaker kwpn) hod. i wł Spronken bvba (BEL). Trzecie miejsce dla siwego ogiera Nacho TVL kwpn (Harley VDL kwpn – Wiletto kwpn po Casco hol) który został zakupiony źrebięciem na aukcji przez firmę Wechta. Koń bardzo dynamiczny, komisja musiała się uzbroić w cierpliwość w czasie jego prezentacji, aż zechciał pokazać swój wrodzony ogromny potencjał.

Miejsce czwarte w kategorii koni trzyletnich zajęła Chocolate White”G” , klacz należąca do Pawła Gaszki, miejsce piąte zdobyła klacz Natasha Verma własności Moniki Jędrzejewskiej.
Każdy z tych koni poprawił swoją prezentację, a w ślad za tym także ocenę, w stosunku do pierwszego dnia. Szczególnie dobrze zaprezentował się w finale czempion.
Spośród koni – uczestników czempionatu sp najlepsza okazała się w tej kategorii wiekowej siwa klacz Choccolate White G sp (Hickstead White old – Cariana old po Calico hol) hod. i wł. Paweł Gaszka. Wielokrotna czempionka wystaw hodowlanych i konkursów skoków luzem potwierdziła swoje zalety – zrównoważony temperament, nowoczesny typ, obszerne elastyczne chody i perfekcyjny styl skoku równo oceniony pierwszego i drugiego dnia. Na drugim miejscu komisja sklasyfikowała, również siwego, ogiera Kosmo sp (Baldini II hol – Cascade hol po Corrado I hol) hod. Adam Sosnowski wł. Paula Płatos który znacznie poprawił swoją ocenę świetnym finałowym przebiegiem. Na trzecie miejsce spadła prowadząca z dużą przewagą po kwalifikacjach, rosła ale bardzo delikatnej budowy kara klacz Natasha Verma sp (Vigo Heywood H Z – Nirvana sp po Kosmonauta xx) hod. Daria Bobula, wł. Monika Jedrzejewska.

W przerwie pomiędzy finałami poszczególnych kategorii wiekowych gospodarze zaprosili wszystkich uczestników czempionatu na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej osoby zasłużone dla rozwoju polskiej hodowli i jeździectwa, a które związane były ze Stadniną Koni w Racocie. Towarzysząca finałowym przebiegom w środę bezpośrednia relacja internetowa cieszyła się dużą oglądalnością jak na tego typu wydarzenie – ponad 1000 obserwujących.

Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w skokach luzem Racot 16-17.11.2021 r.