Do info SCPMK

Pomysł braci Rafała i Łukasza Krajewskich (Stowarzyszenie Kraju Jumping Team) aby SCPMK uzupełnić o ogólnopolski czempionat 2 i 3 latków w skokach luzem, z powodu pandemicznych zawirowań zaliczył co prawda dwa falstarty, ale jak już wystartował to z odpowiednim do rangi imprezy rozmachem. Doświadczona ekipa organizatorów – Klub Jeździecki Agro-Handel i Tarant Events wspierane przez Związek Hodowców Polskiego Konia Sportowego, Polski Związek Hodowców Koni i Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Koni, mając do dyspozycji bardzo dobrą infrastrukturę do tego typu wydarzenia w Stadninie Koni Racot postarała się o widowisko bardzo potrzebne i oczekiwane zarówno przez hodowców koni skoczków jak i przez środowisko jeździeckie. Przez ostatnie sezony liczba konkursów w skokach luzem i ich obsada systematycznie rosła. Zarówno w turniejach proponowanych przez organizacje hodowlane jak i firmy prywatne. Na pewno jakość prezentowanego materiału jak i stopień jego przygotowania do tego typu rywalizacji również znacząco się podniosły. Na tegoroczny czempionat w Racocie należy więc patrzeć jak na element procesu który już na stałe wejdzie do programu działania zarówno hodowców koni jak i zawodników oraz trenerów zajmujących się skokami przez przeszkody. Dość powiedzieć że wśród ekip prezentujących swoje konie znalazły się tak znane nazwiska jak Bohdan Sas-Jaworski czy Jarosław Płatos, a trzy stadniny: Rodzina Państwa Szurik, Rodzina Państwa Kosickich i Andrzej Herrmann, mają już w swoim hodowlanym dorobku finalistów Igrzysk Olimpijskich.

5latki 3 miejsce Sławomir Uchwat i Karanza van de Boomgaardschuur

Tegoroczny czempionat w Olszy był wydarzeniem pod wieloma względami rekordowym. Zacznijmy od największej w jego historii liczby zgłoszeń, która zmusiła organizatorów do rozpoczynania konkursów już o świcie tj. 7.00 Dzięki temu zawody przebiegały z niezwykłą dynamiką ale też bez jakiegokolwiek marginesu czasowego na np. wypadki losowe. Kapitalna jakość zgłoszonych koni z kolei była przyczyną, że gospodarz toru, chcąc zachować selekcyjny charakter zawodów, musiał z każdym dniem radykalnie podnosić parkurowe wymagania które w finałach osiągnęły parametry jeszcze przed kilku laty niespotykane na tej imprezie.

news test

W pierwszy weekend września (3-5.09.2021 r.) na hipodromie w Olszy rozegrany zostanie XIII Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w skokach przez przeszkody.
W tym roku kategoria czterolatków będzie jednocześnie Memoriałem Wojciecha Fabińskiego.

„Wojciech Fabiński założyciel i twórca Stadniny Koni Nad Wigrami, który od 1999 roku stawiał jej najwyższe cele w hodowli. Pomimo nieobecności Wojciecha Fabińskiego od blisko 2 lat, jego wytrwałość i oddanie hodowli wskazuje do dziś kierunek dla dalszych działań podejmowanych przez stadninę Nad Wigrami”
Do dnia dzisiejszego do tej kategorii została zgłoszona rekordowa liczba 90 koni, a przypominamy termin zgłoszeń mija 27 sierpnia.

Najmłodsze wierzchowce będą oceniane przez pięcioosobowy zespół arbitrów, a dwie skrajne noty będą odrzucane. Organizator do oceny zaprosił dwóch licencjonowanych sędziów PZJ: Andrzeja Matławskiego i Antoniego Dahlke a także reprezentanta zawodników – Aleksandrę Lusinę-Gołaś. , hodowców – Tomasza Bagniewskiego, oraz reprezentującego trenerów Marka Fimmela.

Doskonałą okazją do wymiany poglądów będzie spotkanie w piątek 3 września z tematem przewodnim „Wykorzystanie folbluta w hodowli konia skokowego”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych hodowlą i treningiem koni sportowych.

Konkursy finałowe będą transmitowane przez SwiatKoni.

5latki 3 miejsce Sławomir Uchwat i Karanza van de BoomgaardschuurCzempionat w Olszy jak co roku cieszył się wielkim zainteresowaniem hodowców i właścicieli młodych koni skokowych. Znakomite warunki stajenne i parkurowe, w pełni profesjonalna organizacja, a także świetna sportowa atmosfera tej imprezy sprawiły, że wystartowało ich łącznie prawie dwieście.