Pomysł braci Rafała i Łukasza Krajewskich (Stowarzyszenie Kraju Jumping Team) aby SCPMK uzupełnić o ogólnopolski czempionat 2 i 3 latków w skokach luzem, z powodu pandemicznych zawirowań zaliczył co prawda dwa falstarty, ale jak już wystartował to z odpowiednim do rangi imprezy rozmachem. Doświadczona ekipa organizatorów – Klub Jeździecki Agro-Handel i Tarant Events wspierane przez Związek Hodowców Polskiego Konia Sportowego, Polski Związek Hodowców Koni i Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Koni, mając do dyspozycji bardzo dobrą infrastrukturę do tego typu wydarzenia w Stadninie Koni Racot postarała się o widowisko bardzo potrzebne i oczekiwane zarówno przez hodowców koni skoczków jak i przez środowisko jeździeckie. Przez ostatnie sezony liczba konkursów w skokach luzem i ich obsada systematycznie rosła. Zarówno w turniejach proponowanych przez organizacje hodowlane jak i firmy prywatne. Na pewno jakość prezentowanego materiału jak i stopień jego przygotowania do tego typu rywalizacji również znacząco się podniosły. Na tegoroczny czempionat w Racocie należy więc patrzeć jak na element procesu który już na stałe wejdzie do programu działania zarówno hodowców koni jak i zawodników oraz trenerów zajmujących się skokami przez przeszkody. Dość powiedzieć że wśród ekip prezentujących swoje konie znalazły się tak znane nazwiska jak Bohdan Sas-Jaworski czy Jarosław Płatos, a trzy stadniny: Rodzina Państwa Szurik, Rodzina Państwa Kosickich i Andrzej Herrmann, mają już w swoim hodowlanym dorobku finalistów Igrzysk Olimpijskich.
Tegoroczny czempionat w Olszy był wydarzeniem pod wieloma względami rekordowym. Zacznijmy od największej w jego historii liczby zgłoszeń, która zmusiła organizatorów do rozpoczynania konkursów już o świcie tj. 7.00 Dzięki temu zawody przebiegały z niezwykłą dynamiką ale też bez jakiegokolwiek marginesu czasowego na np. wypadki losowe. Kapitalna jakość zgłoszonych koni z kolei była przyczyną, że gospodarz toru, chcąc zachować selekcyjny charakter zawodów, musiał z każdym dniem radykalnie podnosić parkurowe wymagania które w finałach osiągnęły parametry jeszcze przed kilku laty niespotykane na tej imprezie.
W pierwszy weekend września (3-5.09.2021 r.) na hipodromie w Olszy rozegrany zostanie XIII Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w skokach przez przeszkody.
W tym roku kategoria czterolatków będzie jednocześnie Memoriałem Wojciecha Fabińskiego.
„Wojciech Fabiński założyciel i twórca Stadniny Koni Nad Wigrami, który od 1999 roku stawiał jej najwyższe cele w hodowli. Pomimo nieobecności Wojciecha Fabińskiego od blisko 2 lat, jego wytrwałość i oddanie hodowli wskazuje do dziś kierunek dla dalszych działań podejmowanych przez stadninę Nad Wigrami”
Do dnia dzisiejszego do tej kategorii została zgłoszona rekordowa liczba 90 koni, a przypominamy termin zgłoszeń mija 27 sierpnia.
Najmłodsze wierzchowce będą oceniane przez pięcioosobowy zespół arbitrów, a dwie skrajne noty będą odrzucane. Organizator do oceny zaprosił dwóch licencjonowanych sędziów PZJ: Andrzeja Matławskiego i Antoniego Dahlke a także reprezentanta zawodników – Aleksandrę Lusinę-Gołaś. , hodowców – Tomasza Bagniewskiego, oraz reprezentującego trenerów Marka Fimmela.
Doskonałą okazją do wymiany poglądów będzie spotkanie w piątek 3 września z tematem przewodnim „Wykorzystanie folbluta w hodowli konia skokowego”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych hodowlą i treningiem koni sportowych.
Konkursy finałowe będą transmitowane przez SwiatKoni.
Czempionat w Olszy jak co roku cieszył się wielkim zainteresowaniem hodowców i właścicieli młodych koni skokowych. Znakomite warunki stajenne i parkurowe, w pełni profesjonalna organizacja, a także świetna sportowa atmosfera tej imprezy sprawiły, że wystartowało ich łącznie prawie dwieście.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec
Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni
Pomysł rozgrywania Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni w skokach przez przeszkody zrodził się w roku 2009. Wtedy to właściciele koni postanowili stworzyć imprezę dającą szanse na zaprezentowanie wszystkich młodych wierzchowców, które są w treningu na terenie Polski. Z założenia SCPMK miał być uzupełnienie rozgrywanych od 1991 roku Mistrzostw Polski Młodych Koni i na równych warunkach dawać szansę prezentacji zarówno koni wyhodowanych w naszym kraju jak i tych zakupionych przez polskich właścicieli zagranicą. Pierwszy z Czempionatów odbył się jeszcze w 2009 roku w ośrodku Kuźnia Nowowiejska. Impreza była na tyle udana, że postanowiono ją kontynuować. Drugie i trzecie zawody SCPMK odbyły się na Hipodromie KJ Agro-Handel Śrem w Olszy wraz z Memoriałem Jana Kantego Dąbrowskiego...